Sekcja "Print Header/Footer" dotyczy dodawania do wynikowego pliku DjVu, wspólnej dla wszystkich stron pliku, adnotacji zawierającej treść drukowanego nagłówka i/lub stopki.

 
logo

Dla każdej strony pliku w formacie DjVu zadeklarować można określoną treść nagłówka i stopki. Treści te nie towarzyszą obrazom stron, czy też nie są w obrazach tych stron zapisywane na stałe, lecz zachowywane są pod postacią tzw. adnotacji. Tym samym, zadeklarowanych stopek i nagłówków nigdy nie ogląda się w widokach stron w przeglądarkach plików DjVu. Zadeklarowane nagłówki i stopki widoczne są na papierowym wydruku zawartości pliku DjVu lub też po skierowaniu ich do wirtualnej drukarki plików typu pdf, xps lub innych.
Aby - podczas zadania konwersji - do wynikowych plików DjVu zapisane zostały adnotacje określonych treści nagłówków i stopek, parametr "Enable print Header/Footer" - jak przedstawiono to powyżej - musi być zaznaczony. Jeżeli w danym zadaniu konwersji, nagłówki i stopki nie powinny być dodawane, nie wymaga się opróżnienia wartości każdego parametru tej sekcji. Wystarczy odznaczenie pola "Enable print Header/Footer". Parametry tej sekcji podzielono na trzy grupy. Pierwsza dotyczy określenia czcionki, która użyta będzie podczas umieszczania stopek/nagłówków na drukowanych stronach, a kolejne dotyczą treści i pozycji na stronie nagłówka oraz stopki.

Font settings - wskazanie czcionki domyślnej lub określonej przez użytkownika.

Enables font specification jest polem, które po zaznaczeniu uaktywnia dwie listy wyboru - nazwy oraz wielkości czcionki. Jeżeli pole to nie jest zaznaczone, nagłówek oraz stopka na drukowanych stronach umieszczone będą za pomocą czcionki domyślnej, określonej przez wykorzystywany system operacyjny.

Font name jest listą nazw wszystkich czcionek dostępnych użytkownikowi. Jakkolwiek z listy można wybrać dowolną czcionkę, to nie zaleca się wyboru czcionek "nietypowych", czy też takich, które mogą nie być dostępne na innych komputerach, ponieważ w takim wypadku, wydruk nagłówka i/lub stopki na takich komputerach może okazać się, albo niemożliwy, albo daleki estetyką od oczekiwań. Ponadto, nie bez znaczenia jest wybór takiej czcionki, która na pewno oferuje liternictwo alfabetu innego niż łaciński, w tym polskie znaki diakrytyczne, być może kilku albatów zachodnich itp.

Font size jest listą rozmiarów dostępnych dla wybranej czcionki. Dla znaczącej ilości czcionek zakres 9÷12 punktów jest najbardziej odpowiedni, aczkolwiek wybór ten należy do użytkownika. Należy mieć na uwadze to, że treść nagłówka i/lub stopki na wydruku umieszczana jest wprost, zgodnie z wartościami parametrów użytkownika. Umieszczenie to nie jest poprzedzane ew. przeskalowaniem, dopasowaniem lub wyrównaniem. Tym samym, wielkość czcionki powinna z jednej strony gwarantować czytelność treści, z drugiej zaś, posiadać taki rozmiar, by cała treść zmieściła się w pojedynczym wierszu nagłówka i/lub stopki. Testowy wydruk pojedynczej strony pliku DjVu o pożądanej treści nagłówka lub stopki wstępnie wybraną czcionką, może potwierdzić, czy rodzaj czcionki i jej rozmiar wybrany został odpowiednio, czy też wymaga doprecyzowania.

Header - nagłówek.

Pozycjonowanie treści - treść nagłówka może być wydrukowana od lewego marginesu, wyśrodkowana lub umieszczona tak, by kończyła się przy prawym marginesie arkusza. Wyboru dokonuje się wskazaniem odpowiednio : Left, Center lub Right.

Treść nagłówka - dowolne wyrażenie tekstowe.

Footer - stopka.

Pozycjonowanie treści - treść stopki może być wydrukowana od lewego marginesu, wyśrodkowana lub umieszczona tak, by kończyła się przy prawym marginesie arkusza. Wyboru dokonuje się wskazaniem odpowiednio : Left, Center lub Right.

Treść stopki - dowolne wyrażenie tekstowe.

Expand imageZobacz także