Konfigurowanie typów i rodzajów plików wynikowych zadania konwersji.

Proces konwersji jednego lub wielu plików nazywany jest zadaniem lub zadeklarowaną pracą (Job). Wszystkie właściwości i parametry posiadające wpływ na sposób wykonania zadania, deklaruje się za pomocą okienka Document Express Enterprise "Conversion Configuration". Pojedyncze zadanie realizowane jest zawsze w oparciu o jeden profil konwersji.
Często, zadanie konwersji nie prowadzi wprost do wykonania finalnej postaci pliku DjVu lub PDF. Zdarza się tak, ponieważ powstałe pliki DjVu, których dla przykładu treść to wyłącznie strony z tekstem, a wykonane za pośrednictwem odpowiednio dobranego profilu konwersji, łączy się z kolejnymi plikami zawierającymi fotografie lub inną wielobarwną grafikę i wykonane innym profilem konwersji. Przykładów takich można przytoczyć znacznie więcej. Aby móc w wygodny sposób dobierać parametry wykonania kolejnych zadań, należy zwrócić uwagę, że nie jest korzystnym, by już w pierwszych krokach konwersji deklarować zachowanie w powstałych plikach DjVu treści drukowanych stopek i nagłówków stron (o ile w ogóle zakłada się, że taka właściwość powinna być obecna w finalnej postaci pliku). Drukowane stopki i nagłówki to jedne spośród kilku właściwości plików DjVu, które zachowywane są we wspólnym pliku adnotacji i metadanych. Wspólny plik adnotacji "wiąże" wszystkie pliki kolejnych stron pliku wielostronicowego, a tym samym - zwłaszcza dla użytkowników o niedużym doświadczeniu - utrudnia operacje zmiany pliku wielostronicowego do kolekcji plików jednostronicowych, uzupełnienia pliku wielostronicowego kolejnymi stronami itp.
Z punktu widzenia formatu plików wynikowych jak i tego, czy zachowane będą one jako jedno- czy też wielostronicowe, spośród dwunastu sekcji "Conversion Configuration" istotne są dwie z nich, a mianowicie, "Output" oraz "Multipage". Zakładając, że pożądanym jest wielostronicowy plik DjVu, zapisany sposobem rozdzielonym (indirect DjVu file), w sekcji "Output" wskazujemy wybór "DjVu" oraz "Indirect" :

 

Z kolei w sekcji "Multipage" zaznacza się pole "Enable multipaging" i dla wyboru "Multipage Unit" wskazuje się "Folder" :

 

Tak zadeklarowane parametry zadania spowodują, że wszystkie pliki wszystkich folderów, które zostały wskazane do konwersji (poniżej przykład, w którym pliki do konwersji zapisano w podfolderach folderu "1896"),

 

zostaną zapisane w identycznym drzewku folderów, przy czym, w każdym folderze zapisany będzie jeden plik wielostronicowy DjVu.

 

Jeżeli tak powstały plik DjVu posiada postać finalną, przytoczona powyżej uwaga nt. stopek i nagłówków była nieistotną. W takim wypadku, również nie jest istotnym to, czy w plikach kolejnych stron zapisane zostały informacje o użytym profilu konwersji Embed App-Info to DjVu File. Jeżeli bardziej korzystnym jest, by każdy folder zawierał wyłącznie jednostronicowe pliki kolejnych stron powstałego dokumentu, jednocześnie podczas realizacji zadania w plikach DjVu nie zostały zapisane nagłówki/stopki jak i informacje o użytym profilu, wystarczy operacja usunięcia pliku "index.djvu". To, czy usunięcie pliku "index.djvu" wykonane będzie po kolei w każdym z folderów wynikowych, czy też za pomocą pojedynczej operacji w okienku Windows Eksploratora (wyszukaj dla całej gałęzi pliki "index.djvu", usuń wszystkie), pozostaje do decyzji użytkownika.
Kolejnym przypadkiem jest sytuacja kiedy pliki graficzne (skany) dokumentu wielostronicowego zachowane są w różnych folderach i/lub dyskach. Aby je skonwertować do jednego pliku wielostronicowego DjVu (zwłaszcza za pośrednictwem Batch Converter), nie zachodzi potrzeba umieszczenia ich przed konwersją w jednym wspólnym folderze. Wystarczy w sekcji "Multipage" zamienić wskazanie "Folder" na "Prefix". Dodatkowo, aby nazwy plików stron w pliku wynikowym odpowiadały nazwom konwertowanych plików graficznych, pozostawia się aktywne wskazanie dla nazw plików - "Automatic".

 

W konsekwencji takich ustawień powstaje jeden wielostronicowy plik zawierający strony z wszystkich plików graficznych wszystkich folderów, które zostały wskazane w zadaniu.

 

Oczywiście obowiązuje ta sama zasada zamiany takiego wielostronicowego pliku DjVu w kolekcję plików jednostronicowych. O ile nie zostały zapisane w nim nagłówki/stopki jak i informacje o użytym profilu, wystarczy usunięcie pliku "index.djvu". Poza plikami wynikowymi, podczas konwersji powstają dwa dodatkowe pliki. Pierwszy (conversion.deexml) zawiera stan wszystkich parametrów, dla których uruchomiono zadanie, drugi zaś (data.log) przechowuje informacje o konwersji kolejnych plików zadania. Pliki te umieszczane są albo w głównym folderze wynikowym, albo w jedynym folderze wynikowym, co oczywiście zależy od ustawień użytkownika.
Jeżeli konwersji podlegają pliki jednostronicowe, dla przykładu skany zdjęć, plakatów lub afiszy, należy odznaczyć pole "Enable multipaging" w sekcji "Multipage" :

 

W wyniku konwersji, dla każdego skonwertowanego pliku, bez względu na lokalizację, w której zachowany był ten plik, utworzony będzie folder o nazwie odpowiadającej nazwie skonwertowanego pliku, a w nim plik "index.djvu" oraz jednostronicowy plik DjVu obrazu strony. Taki jednostronicowy plik DjVu (o strukturze pliku wielostronicowego) łatwo uzupełniać o kolejne strony. Oczywiście można usunąć plik "index.djvu" na zasadach opisanych powyżej. Opcja ta jest użyteczna właśnie dla takich plików jak zdjęcia lub plakaty. Przykładowo, można je zeskanować w dowolnej ilości do jednego lub dwóch folderów, a podczas konwersji automatycznie powstanie drzewko podfolderów zachowując w każdym z nich tylko pojedyncze obrazy skonwertowanych plików.

 

Aby wykonać konwersję bezpośrednio do formatu PDF, wystarczy w sekcji "Output" zmienić wskazanie "DjVu" na "High compression PDF".

 

Jednostronicowe pliki PDF zapisane zostaną zgodnie z zadeklarowaną lokalizacją foldera wynikowego.

 

Jeżeli oczekiwanymi są wielostronicowe pliki PDF, powstałe w oparciu o zasadę "jeden folder plików graficznych - jeden wielostronicowy plik PDF", w sekcji "Multipage" należy wybrać ustawienia takie, jak zaprezentowano to w pierwszym przykładzie, a zatem, zaznacza się pole "Enable multipaging" i dla wyboru "Multipage Unit" wskazuje się "Folder". Wynikiem konwersji są wielostronicowe pliki PDF o nazwie foldera, który zawierał obrazy kolejnych stron powstałego pliku PDF.

 

Expand imagePrzykład

Expand imageZobacz także